Bliskim osób uzależnionych często trudno jest w porę rozpoznać problem i zareagować. Niektórzy uzależnieni potrafią miesiącami, a nawet latami ukrywać swój nałóg. Warto więc zwrócić uwagę na kilka niepokojących oznak, które mogą świadczyć o bliskości nałogu.
Kiedy ktoś regularnie upija się do nieprzytomności, ranki poświęca klinowaniu, a wieczory spędza z butelką, to nie trudno zauważyć, że dzieje się z nim coś złego i zapewne ma problem z alkoholem. Podobnie kiedy często ktoś ma nienaturalnie rozszerzone źrenice (u zażywających metamfetaminę, kokainę i psychodeliki) lub w środku lata nosi wyłącznie bluzki z długimi rękawami (żeby ukryć ślady po igłach), wówczas również nikt nie będzie miał wątpliwości, że ma do czynienia z osobą z problemem narkotykowym.
Co jednak, kiedy tak oczywistych i jawnych oznak uzależnienia nie dostrzegamy u bliskiej nam osoby? Choć zauważamy, że w jej zachowaniach coś uległo zmianie i to niestety na niekorzyść, w sumie nie jesteśmy pewni czy aby nie przesadzamy, nie dramatyzujemy. Na co zatem możemy zwrócić uwagę, by zweryfikować swoje podejrzenia czy wątpliwości?
1. Wahania energii
Jeżeli w ciągu dnia zauważysz znaczące zmiany w energii bliskiej ci osoby, to zapewne coś jest na rzeczy. Jeżeli rano taka osoba budzi się ledwo żywa, wypruta z energii i motywacji, a potem nagle prezentuje ogromny wstrząs witalności, by w południe lub wieczorem znów stać się flakiem, istnieje prawdopodobieństwo, że ma problem z narkotykami.
2. Gorące lub zimne libido
Jeżeli twój współmałżonek lub partner – dotychczas nie przejawiający jakichś, wychodzących ponad normę, potrzeb w kwestii aktywności seksualnej – nagle wydaje się wyjątkowo rozbrykany, może to świadczyć o nadużywaniu przez niego stymulantów (np. metamfetaminy). Gorzej, gdy partner na co dzień przejawia silny instynkt seksualny, wówczas zmiana w jego łóżkowych zachowaniach nawet, gdy te będą wywołane narkotykami, może być trudna do uchwycenia.
I na odwrót. Kiedy dostrzeżemy u zwykle jurnego współmałżonka lub partnera nagły brak zainteresowania seksem, to może wskazywać, że ten nadużywa opiatów lub leków z rodzaju benzodiazepin.
3. Spadek lub skok na wadze
Gdy bliska ci osoba wygląda tak, jakby znacząco przybrała lub straciła na wadze i to w podejrzanie krótkim czasie, również istnieje ryzyko, że uzależniła się np. od kokainy (chudnięcie) lub od marihuany (tycie – zwłaszcza na początkach zażywania).
4. Ginące przedmioty
Gdy zauważasz, że z domowego barku coraz szybciej znikają butelki z alkoholem albo z domowej apteczki leki na receptę. Kiedy w domu ginąć zaczynają kosztowności, a w twoim portfelu od jakiegoś czasu zauważasz dziwne braki gotówki – to mogą być oznaki, że jeden z domowników jest uzależniony od substancji (alkoholu, leków, narkotyków).
5. Nowi przyjaciele
Każdy zmienia przyjaciół raz na jakiś czas, ale jeśli zauważyłeś znaczącą różnicę w towarzystwie, z którym twój bliski spędza wolne chwile, być może nastąpiła poważna zmiana w jego stylu życia i być może zwiastuje ona uzależnieniowe problemy tej osoby. Jeśli więc wydaje ci się, że członek twojej rodziny zostaje poza domem przez nietypową liczbę nocy lub raczy cię opowieściami o nieznanych przyjaciołach czy wydarzeniach towarzyskich, może to być powód do niepokoju.
***
Oczywiście w każdym z powyższych punktów źródła zmian mogą być zgoła inne niż uzależnieniowe. Wahania energii, libido, wagi, mogą wynikać z naprawdę wielu czynników, choćby z problemów hormonalnych. Nowe towarzystwo, z którym bliski dobrze się bawi, również nie musi zwiastować najgorszego. Zaś ginące w ostatnimi okresie z domu przedmioty, mogły po prostu się zawieruszyć. Mimo wszystko lepiej chuchać na zimne i trzymać rękę na pulsie.
Źródło: Dr. Adi Jaffe, One Big Change: Five Signs of Covert Addiction, Psychology Today, 2014
Strefa U
PS
Nasz portal działa dzięki pracy wolontariuszy i drobnym zrzutkom. Jeśli uważasz to, co robimy, za pożyteczne, prosimy zasil nas wpłatą w wysokości symbolicznej kawy: