AA

Anonimowi Alkoholicy (z ang. Alcoholics Anonymous) – ogólnoświatowa, dobrowolna i bezpłatna wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy podczas spotkań – mityngów – dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w drodze zdrowienia z alkoholizmu. Działa w oparciu o Program 12 Kroków.

Al-Anon

Al-Anon (z ang. Al-Anon Family Group; nazwa od  od pierwszych sylab Alcoholics Anonymous) – ogólnoświatowa, dobrowolna i bezpłatna wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy podczas spotkań – mityngów – dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w drodze zdrowienia ze współuzależnienia. Działa w oparciu o Program 12 Kroków.

alkoholizm

Przewlekła, postępująca, podstępna i często śmiertelna choroba, polegająca na uzależnieniu od alkoholu.

alkoreksja

Zwana też anoreksją alkoholową, to behawioralne zaburzenie odżywiania. Polega na ograniczaniu jedzenia, by móc więcej wypić, a jednocześnie pijąc, nie narazić się na przytycie.

AN

Anonimowi Narkomani – ogólnoświatowa, dobrowolna i bezpłatna wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy podczas spotkań – mityngów – dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w drodze zdrowienia z narkomanii. Działa w oparciu o Program 12 Kroków.

bigoreksja

Zaburzenie odżywiania, dotykające głównie mężczyzn. Polega na nierzeczywistym postrzeganiu własnego ciała, szczególnie pod względem masy mięśniowej. Chory obsesyjnie ćwiczy, mierzy swoje mięśnie, kontroluje wagę, przyjmuje sterydy anaboliczne. Koncentracja na wyglądzie nierzadko staje się ucieczką od codziennych problemów i trudnych emocji, niosąc za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

BSK AA

Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików –  powołany w Polsce w 1995 r. organ ngo, posiadający osobowość prawną i  reprezentujący Wspólnotę Anonimowych Alkoholików wobec osób prawnych i fizycznych.

ciąg

Nietrzeźwość trwająca dłużej niż 48 godz. ( aczkolwiek jest to czas umowny). Objawem charakterystycznym cugu jest używanie substancji (np: alkoholu, narkotyków, leków) w celu zniwelowania skutków ubocznych jej działania. W myśl zasady „czym się strułeś, tym się lecz” osoba uzależniona sięga po kieliszek/działķę, aby powstrzymać drżenie rąk, ból głowy, potliwość, lęk, bezsenność. Często też próbuje …

ciąg Read More »

codzienne refleksje

Pozycja literatury AA, będąca zbiorem refleksji spisanych przez anonimowych alkoholików na tematy zaczerpnięte z innej literatury AA (np: Anonimowi Alkoholicy, 12 kroków i 12 tradycji, Jak to widzi Bill itp). Na każdy dzień roku przypada fragment tekstu z literatury AA oraz refleksja na jego temat.

DDA

Dorosłe Dzieci Alkoholików – tak identyfikują się osoby wywodzące się z rodzin z problemem alkoholowym, dotknięte syndromem DDA.  Syndrom ten, to zespół utrwalonych w dzieciństwie schematów działania, które w życiu dorosłym przynoszą tym osobom realne szkody. Schematy pozwalające przetrwać w dzieciństwie (np: izolowanie się , „schodzenie z drogi”, perfekcjonizm, wyparcie swoich potrzeb), w dorosłym życiu …

DDA Read More »

Scroll to Top