Na grupach trzeźwościowych często padają pytania o to, jak pomóc sobie czy osobie bliskiej, która chce wyjść z nałogu alkoholowego. Po jaką literaturę sięgnąć, dokąd się udać po niekoniecznie formalne wsparcie, gdzie szukać pomocy profesjonalnej? Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich informacji na ten temat.
Grupy wsparcia
W mediach społecznościowych (głównie na FB) znajdziecie sporo zamkniętych grup wsparcia dla alkoholików, osób współuzależnionych czy DDA. Są grupy typowo kobiece jak np. Sober Polish Girls – Trzeźwiejące Kobiety, są grupy mieszane skoncentrowane na bieżących problemach (uzależnionych i współuzależnionych) jak: AA pomoc z problemami alkoholowymi i takie z bardziej refleksyjnym podejściem do spraw nałogu jak: Alkoholik z Leicester. Są też grupy dla DDA jak: Grupa Samopomocy dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Na tych grupach ludzie z problemami wspierają się, szukają rozwiązań, dzielą się swoim doświadczeniem i omawiają bieżące sprawy, z którymi się borykają.
Mityngi
To też grupy wsparcia tylko z pewną strukturą i harmonogramem spotkań. Mityngi odbywają się stacjonarnie (w określonym miejscu i czasie) oraz online. Są mityngi dla uzależnionych (alkoholików, narkomanów, jedzenioholików, dłużników, osób uzależnionych od hazardu, od seksu itd.), osób współuzależnionych (np. Al-Anon) czy DDA/DDD. Więcej o mityngach przeczytacie w naszym tekstach: IDŻ NA MITYNG i PIERWSZY MITYNG.
Literatura na start
Podstawowy zestaw dla osób początkujących, którzy próbują rozstać się z nałogiem alkoholowym, stanowi: Wielka Księga („Anonimowi Alkoholicy), 12/12 („12 kroków i 12 tradycji”), 24 godziny („24 godziny na dobę. Medytacje”) oraz „Codzienne refleksje” (które można również zasubskrybować online TUTAJ).
Wielka Księga AA – teraz już w wydaniu IV, to podstawowy tekst programu AA zdrowienia z alkoholizmu, którego posłanie zostało niezmienione od prawie siedemdziesięciu lat. Od chwili, gdy ukazało się pierwsze wydanie książki w 1939 roku program w niej zawarty pomógł milionom mężczyzn i kobiet na całym świecie powracać do zdrowia i godnie żyć. Od tytułu tej książki, zwanej także Wielką Księgą, wzięła nazwę Wspólnota Anonimowych Alkoholików. Wydanie IV uzupełniono o historie osobiste członków AA, ukazujące proces zdrowienia, czyli rozwoju duchowego w oparciu o Program 12 Kroków AA.
12 kroków i 12 tradycji – to zbiór zasad duchowych, które stosowane jako sposób życia mogą uwolnić od obsesji picia i dopomóc cierpiącemu na chorobę alkoholową, wyzdrowieć i wieść szczęśliwe, użyteczne życie. Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików znajduje zastosowanie także w codziennym życiu poza wspólnotą AA . Dwanaście Tradycji określa sposoby, dzięki którym AA utrzymuje jedność wewnętrzną oraz kształtuje swoje stosunki ze światem.
24 godziny na dobę. Medytacje – poradnik dla wszystkich, którzy walczą z uzależnieniem. Przybliża Program Dwunastu Kroków AA i dzięki krótkim tekstom do refleksji pomaga odbudować swoje życie, również w aspekcie duchowym. Siła refleksji, modlitwy, a wreszcie medytacji ma przynieść zmiany i stworzyć człowieka od nowa.
Codzienne Refleksje – refleksje uczestników AA dla uczestników AA na każdy dzień roku. Następujące po cytatach z literatury AA refleksje są przemyśleniami poszczególnych uczestników AA i każda z nich dotyczy kwestii poruszanej w danym cytacie. Z pewnością w każdej z codziennych refleksji znajdziemy myśl, która będzie prowadzić nas przez najbliższą dobę i dzięki której będziemy trwać w trzeźwości „jeden dzień na raz”. Osobom trzeźwiejącym zaleca się codzienne ich czytanie. Odczytuje się je również na wielu mityngach.
Fachowe wsparcie
Uzależnienie to choroba. Tkwiąc w nałogu nie bawmy się w bycie sami dla siebie lekarzami. To nie działa. Szukajmy pomocy. Zadbajmy o profesjonalne wsparcie. W Polsce systemowa pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu jest naprawdę szeroka i łatwo dostępna. Specjalnie dla Was na Strefie U przygotowaliśmy Mapę z listą NFZ-towskich placówek oferujących leczenie/terapię w tym względzie. Wyszukacie w niej placówki pomocowe najbliżej Waszego miejsca zamieszkania. Dzwońcie, pytajcie o terminy, nie zwlekajcie!
Do zobaczenia w trzeźwości!
Strefa U